در کمیته بیماریهای مشترک انسان و حیوان ( زئونوزها ) عنوان شد :

شناسایی بیش از 400 نوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ ۱۳:۳۶ | تعداد بازدید: 17

اولین جلسه کمیته بیماری های مشترک انسان و حیوان ( زئونوزها ) به منظور بررسی این بیماریها و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن در معاونت بهداشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ، این جلسه با توجه به اهمیت بیماریهای مشترک انسان و حیوان و فرا رسیدن هفته اطلاع رسانی بیماری های مشترک انسان و حیوان ( 15 الی 21 تیر ماه ) در شهرستان تربت حیدریه برگزار شد.

دکتر الهام بهره مند معاونت بهداشت دانشگاه در این جلسه که با حضور تعدادی از نمایندگان ادارات برگزار شد ، ضمن تشریح بیماریهای مشترک انسان وحیوان و مقایسه وضعیت کشوری و شهرستانی این بیماریها ( تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ، تب مالت و حیوان گزیدگی ) در شهرستان پرداخت و اظهار داشت: در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری ها اقداماتی همچون خرید وسایل حفاظت فردی ، برگزاری جلسات و کارگاهای آموزشی ، تهیه و توزیع رسانه آموزشی انجام داده ایم.

وی افزود: بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان ، به آن گروه از بیماری هایی گفته می شود که بطور طبیعی قابلیت انتقال از حیوانات به انسان  را دارا می باشند و تا کنون  بیش از 400 نوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان شناسایی شده است.

دکتر الهام بهره مند در خصوص راههای ابتلا به این بیماری ها عنوان داشت: ابتلا به بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان معمولا در افرادی که با حیوانات زنده ، لاشه حیوانات و یا دیگر محصولات حیوانی سر و کار دارند دیده می شود و مردم عادی بواسطه مصرف مواد غذایی آلوده مثل شیر ، فرآورده های لبنی ، گوشت ، سبزی و ...ممکن است به این بیماریها  مبتلا  شوند.