برای سقوط و بحران جمعیتی درمانی وجود ندارد، پیشگیری کنیم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ ۱۱:۲۱ | تعداد بازدید: 5

رئیس اداره سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشت دانشگاه در آستانه 30 اردیبهشت روز ملی جمعیت گفت: این روز فرصتی مناسب برای اطلاع رسانی در خصصوص ابعاد جمعیتی، هم اندیشی و هم افزایی نهاد های مرتبط در رابطه با ارائه راه کارهای  اصلاح جمعیتی است.

به گزارش روابط عمومی، زهره حسینی با اعلام این خبر افزود: عواملی مانند افزایش سن ازدواج و به تبع آن کاهش تعداد فرزندان، اختلاف سنی والدین و فرزندان و بین فرزندان را افزایش داده و منجر به ایجاد  شکاف نسلی می گردد که باعث دوری فرزندان از محیط تربیتی خانواده، کاهش رشد جمعیت، کاهش جمعیت در سن کار، افت باروری و قدرت تجدید نسل، کاهش رشد اقتصادی و افزایش بار مالی تکفل می شود.

وی عنوان داشت: در این رابطه سیاستهای کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری با تاکید بر جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزندان، کاهش سن ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران در دوران بارداری و شیردهی، پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان، آموزشهای عمومی در خصوص اصالت کانون خانواده و اموزش مهارتهای زندگی نقش ویژه ای برای تسهیل مبانی رشد جمعیت سالم ایجاد می کند. وی در پایان تصریح کرد: در دوران پنجره جمعیتی که حدود 30 در صد آن را گروه سنی زیر 15 سال تشکیل می دهد، پاسخ گویی به نیازمندی های نسل جوان و میانسال یک فرصت طلایی برای نیل به توسعه پایدار است.

فرزانه مریمی کارشناس برنامه باروری سالم نیز برخی از برنامه های گروه در رابطه با افزایش  جمعیت را مشاوره و آموزش ازدواج، انجام مشاوره فرزند آوری در زنان واجد شرایط،  پوشش کامل مراقبتهای پیش بارداری، دوران بارداری و بعد از زایمان، شناسایی و پیگیری زوجین نابارور و آموزشهای خانواده عنوان کرد.